Anna Cieplak to pisarka, animatorka kultury, scenarzystka. Laureatka Nagrody im. Gombrowicza i Conrada za "Ma być czysto", na motywach której powstał film "Ostatni komers".
Jej książka "Rozpływaj się" znalazła się w finale Nike 2022, a inne powieści były nominowane do licznych nagród, takich jak Literacka Gdynia, Paszport Polityki czy EU Prize for Literature.
Anna Cieplak jest także laureatką Stypendium im. Albrechta Lemppa i prezeską Fundacji "Pracownia Współtwórcza" oraz nauczycielką akademicką na Uniwersytecie Śląskim.
Foto: Joanna Nowicka
Absolwentka ASP w Krakowie, projektantka, ilustratorka, pisarka.
Autorka powieści „Dwie i pół duszy. Folk noir” (2023) oraz „Grisaille o zwykłym osiedlu” (2022).
Laureatka konkursów Bajka i Papier (2019), Małe Formy Literackie inspirowani Tyrmandem (2020), Nowy Dokument Tekstowy w Instytucie Literatury - za książkę „Grisalle o zwykłym osiedlu” (2022). Jej prace były wielokrotnie wyróżniane i nominowane, m.in. do nagrody im. Macieja Parowskiego (2023).
Ewa Winnicka to dziennikarka i pisarka, trzykrotna laureatka nagrody Grand Press.
Pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej" oraz w „Polityce". Tematy społeczne zawsze były jej bardzo bliskie – zajmowała się zwłaszcza polityką wobec dysfunkcyjnych rodzin i ochroną dzieci.
Jej książka reporterska „Londyńczycy” otrzymała Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia 2015 i była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike" 2015. Za książkę” Był sobie chłopczyk” była nominowana do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz" 2018. Wspólnie z Cezarym Łazarewiczem wydała książkę „1968. Czasy nadchodzą nowe”.
Malarka, projektantka graficzna, autorka murali. Wykładowczyni katowickiej ASP i międzyuczelnianego kierunku Arteterapia.
Realizuje projekty zaangażowane społecznie i ekologicznie. Współpracuje z fundacjami ekologicznymi, tworząc mobilne wystawy i projekty edukacyjne w przestrzeni miejskiej.
Członkini kolektywu animującego miejsce działań artystycznych i kulturotwórczych Minus1.artspace w Katowicach. Wykorzystuje w swoich pracach wątek świadomego oddechu, prowadzi także warsztaty „Narysuj mi oddech” w kontakcie rodzic-dziecko.
Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW, pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa.
Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival).
Felietonistka ,,Polityki";, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Stołecznej" i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani - odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych.
Laureatka nagród literackich i społecznych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010.
Zasiada między innymi w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród "Polityki" oraz w Radzie Funduszu Feministycznego.
Wokalistka punkowego zespołu Zimny Maj. Prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV.
Artysta streetartowy, działacz społeczny, animator kultury. Tworzy zaangażowane społecznie murale i street art. Jest współtwórcą i uczestnikiem wielu wydarzeń artystycznych, happeningowych i parateatralnych, a także autorem licznych okładek płyt, książek oraz czasopism.
Redaktor naczelny i wydawca pisma FWZ „Mamkły Mampazury”. Pracował w „Klubie Gaja” i Fundacji Ekologicznej ARKA. Współzałożyciel i wieloletni prezes Fundacji Klamra; grupy antynazistowskiej GAN i wieloletni współpracownik Marcina Kornaka z Nigdy Więcej. Dyrektor artystyczny otwartych galerii muralowych w przestrzeni publicznej Warszawy: Galerii Tybetańskiej, Czeczeńskiej, Romskiej, Ukraińskiej, „Witamy w domu”, „Kobiety Woli”. Aktywista Ruchu „Wolność i Pokój”. Założyciel grupy happeningowej „Pod nadzorem”, Front Wyzwolenia Zwierząt oraz grupy 3Fala.art.pl.
Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoją działalność społeczną i artystyczną, m.in. przez Niezależną Fundację Popierania Kultury Polskiej „Polcul”, Centrum Aktywności Lokalnej, Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych. Jego projekt „Graffiti Polska dla wszystkich” został nagrodzony w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych RP. Laureat plebiscytu „Patriotycznie Zakręceni 2014”.
Prace Dariusza Paczkowskiego znalazły się na ekspozycjach stałych: Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie, Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, prezentowane były także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Foto: Kalina Bielawska